סיכום ועדת היגוי מתאריך 14/10/18

סיכום ועדת היגוי 14/10/2018

נוכחים:

צוות בית הספר: שרה לרמן, יפעת יוגב, אביטל שפיר, ענת שביט.

נציגי ועדת ההיגוי: טלי שחם, עדי בון סגל, זהבה גלוזמן דוד, אלית שטרק ענבר, אייל מישה, שירה הוכברג גורלי, קרן חיים, דפנה חי, רקפת נתן, אילנה מלר, אירית לדור, מאיה שהם, קרן גבריל, לימור וולנסקי, טל קוגן, טל לרנר בוסתן, אבי חי, יפעה אוריאל, ענין אבו סול, עידית מנוסביץ, חיה לנסקי, סמדר טביב צבעוני, גל שני.

נציג חיצוני: צביקה חרפק רכז עמותת "פוש" בזכרון יעקב.

 

סיכום הישיבה:

דברי פתיחה וברכה של שרה לרמן, מנהלת בית הספר.

שיתוף הפעולה בין צוות בית הספר לבין ההורים התקיים בשנים שעברו וימשיך להתקיים גם בשנה הנוכחית.

תיאום ציפיות לגבי נושאים שההורים מעוניינים להעלות במסגרת פגישות צוות ההיגוי בשנה הנוכחית. הרעיון הכללי הוא שבכל ישיבה של צוות ההיגוי תוקדש חצי השעה הראשונה לנושא ספציפי (כגון: כיתת המופת שנפתחה בבית הספר, הצגת צוות היועצות בבית הספר ומתן רקע על עבודתן, וכד'). לאחר מכן ידונו בנושאים שהועלו בישיבה קודמת, מתוך מטרה לתת להם מענה, לאחר בחינה מעמיקה. בחלק האחרון של הישיבה יועלו נושאים חדשים על ידי ההורים והצוות. הנושאים ישלחו מראש לקראת כל ישיבה ליו"ר ועדת ההיגוי. יעשו מאמצים להוציא את סיכומי הישיבות כמה שיותר קרוב למועד בו הן תתקיימנה.

ישיבות ועדת ההיגוי תתקיימנה אחת לחודש בימי ראשון בשעה 19:30. תאריכים יפורסמו בהמשך.

הצגת צוות המורות הנוכחות: יפעת יוגב, סגנית מנהלת בית הספר; אביטל שפיר, סגנית מנהלת בית ספר; ענת שביט, רכזת ההשתלבות בבית הספר.

הצגת עמותת פוש הפועלת בבית ספר החיטה על ידי צביקה חרפק: עמותת פוש הוקמה לפני 16 שנים, על מנת לסייע בלימודים של תלמידים המגיעים משכבות סוציו-אקונומיות חלשות, שהוריהם אינם יכולים לממן מורים פרטיים עבורם. העמותה פועלת ב-350 בתי ספר ברחבי הארץ וכוללת כ-1800 מתנדבים. הסניף של העמותה בזכרון יעקב הוקם לפני שנתיים על ידי צביקה חרפק ופועל היום ב-8 בתי ספר בישוב (ביניהם גם תיכון המושבה). סניף זכרון יעקב מחפש מתנדבים שיוכלו ללמד בעמותה (כשעה וחצי בשבוע, בכל מקצוע הנלמד בבית הספר, אין צורך בניסיון קודם).

פרטים על העמותה ניתן למצוא בקישור הבא: http://www.pushedu.org/

פרטי הקשר של צביקה חרפק, לכל המעוניינים להתנדב 052-3997000 tzviharpak@gmail.com

היחידה שהציגה מועמדות ליו"ר ועדת ההיגוי היא קרן גבריל ולפיכך היא נבחרת ליו"ר החדשה.

שרה לרמן הציגה את חשיבות תפקידו של יו"ר ועדת ההיגוי כמגשר בין הורי בית הספר לבין הצוות. התפקיד כולל הקשבה להורים וייצוגם בפני בית הספר, תוך הרגעת הרוחות, ושיתוף פעולה עם צוות בית הספר.

 

סבב העלאת נושאים מצד נציגי ועדת ההיגוי:

עידוד אי-השימוש בטלפונים ניידים בשטח בית הספר: בעיר תל אביב נעשה תהליך של הוצאת הטלפונים הניידים מבית הספר, המלווה על ידי חברה חיצונית. המלצה לאמץ את התהליך גם בבית ספר החיטה. עולות הצעות לשתף הן את ההורים והן את התלמידים עצמם בתהליך, מתוך הבנה שכדי שמדובר בתהליך מתמשך ועל מנת שהוא יצליח דרושה הכנה מוקדמת, לימוד לעומק של הנושא ושיתוף פעולה מצד כולם. עולה הצעה לשתף גם את המועצה בתהליך, על מנת שתצא הוראה לעידוד אי שימוש בטלפונים ניידים בשטח בית הספר מהמועצה עצמה.

לצורך בחינת הנושא לעומק יוקם צוות מצומצם: אלית שטרק ענבר, יפעה אוריאל ואילנה מלר.

אופי התכנים שעולים בטלפונים הניידים בפרט וברשתות החברתיות בכלל (וואטסאפ ופייסבוק): בית הספר עוסק בתופעת השיימינג ובסכנות בשימוש ברשתות חברתיות. קיימים מערכי שיעור בנושא שהועברו ומועברים על ידי הורים מתנדבים. תופעת השיימינג מופיעה הן בקרב תלמידים (כלפי תלמידים אחרים) והן בקרב הורים (כלפי צוות בית הספר). עולה בקשה כלפי הורי בית הספר להוות דוגמא לתלמידים ולהימנע משימוש ברשתות חברתיות לצורך פתרון בעיות שעולות בבית הספר. צוות בית הספר קשוב לתלמידים ולהורים ובהחלט ניתן ורצוי לפתור את הסוגיות שעולות פנים מול פנים, בצורה מכובדת.

לצורך בחינת הנושא לעומק יוקם צוות מצומצם: אלית שטרק ענבר, מאיה שהם ועידית מנוסביץ.

מציאת האתגרים עבור תלמידים המתקדמים בחומר הלימוד: ישנם תלמידים בכיתה בעלי קליטה מהירה יותר ולפיכך משתעממים בשיעורים. עלה הצורך בהוראה דיפרנציאלית, המאפשרת לתלמידים שונים להתקדם בחומר בקצב המתאים לרמתם.

לצורך בחינת הנושא לעומק יוקם צוות: אלית שטרק ענבר, שי חגי, זהבה גלוזמן דוד, טל לרנר בוסתן, שירה הוכברג גורלי, עדי בון סגל, רקפת נתן ואילנה מלר.

השירות הפסיכולוגי (שפ"כ): נכון להיום אין פסיכולוג בבית הספר, או ביישוב. כל בית ספר בזכרון יעקב מקבל שעות מצומצמות של פסיכולוג. בבית ספר החיטה יש שתי יועצות מצוינות הנותנות מענה בנושא: לילך ולפר, יועצת החטיבה הצעירה (עד כיתות ד') ואיריס צרנינסקי, יועצת כיתות ה'-ח'.

היעדר סייעות בכיתות א': בעקבות קיצוצי תקציב במועצה, אין כיום סייעות בכיתות א' ו-ב'. בעבר הייתה סייעת בשם ריקי שהשעות שלה חולקו בין כיתות אלו, השנה אין שעות הכלה בכיתות א' ו-ב'. בית הספר עושה מאמצים לתגבר את השיעורים בכיתות אלו באמצעות מורים מתוך הצוות. מאמצים אלה מתוכננים לאורך כל שנת הלימודים. נשאלת השאלה אם ניתן להעסיק סייעת בתשלום ההורים, אך הדבר אינו אפשרי מאחר ומשרד החינוך אוסר על הבאת סייעת במימון ההורים.

עולה הצעה לפנות למועצה בנושא, מתארגן צוות לצורך העניין (נכון לעכשיו, עוד לא סגור מי יהיה בצוות). הועלתה ההצעה להעלות בפני המועצה גם את נושא היעדר ההצללה בחצר המשחקים.

חדרי השירותים בחטיבה הצעירה: נועדו לשימוש הגנים, תלמידי כיתות א וב'. לאור העובדה שמדובר בילדים קטנים, השירותים מאוד מלוכלכים ולעתים קרובות במצב לא שמיש. צוות הניקיון עובר שם פעמיים ביום, בסוף יום הלימודים ולאחר סיום הצהרון. נכון לעכשיו, זה לא מספיק. תיבדק אפשרות לשלוח את צוות הניקיון פעם נוספת בכל יום לחדרי השירותים הללו.

דוברי האנגלית:  יש צורך בחשיפה נרחבת יותר של הנושא ובהבנת הדרך בה הוא מתנהל. לאור השעה המאוחרת, הנושא יעלה שוב בהרחבה באחת הישיבות הבאות ויצורפו אליה גם נציגים מוועד ההורים של דוברי האנגלית.

ספרי קריאה משותפת: בכל שנת לימוד יש ספר שנקרא ביחד על ידי כל תלמידי השכבה. לימור וולנסקי הציעה שבמקום שההורים ירכשו את הספרים, תתבצע פניה לכל מי שכבר לא זקוק לספרים אלה, להעביר אותם לספריית בית הספר, כדי שתלמידים יוכלו להשאיל אותם. הורים המעוניינים לתרום את ספרי הקריאה לספריית בית הספר מתבקשים לפנות ללימור 054-9370544.

ספרנית בית הספר: בעקבות פרישתה של נורית, ספרנית בית הספר, נכון להיום אין ספרנית קבועה. הספרניות מבית ספר החורש ובית ספר ניל"י מגיעות לספריית בית הספר. ישנם יומיים בשבוע בהם אין ספרנית. אנו פונים למתנדבים המוכנים להגיע ולסייע בספריה פעם בשבוע, מתאים לפנסיונרים (סבים וסבתות) ולכל מי שיש לו זמן לכך.

נושאים נוספים שהועלו: משחקים נתרמו לכיתות על ידי ההורים. הועלתה בקשה שילדי הצהרון יקפידו לשמור על תקינותם. בנוסף, הועלתה הצעה שהתקבלה בשמחה ואכן תמומש בקרוב, לאפשר לתלמידי כיתת מופת להשתתף ב"שישי בצוותא".

ולסיום, בפעם הראשונה בבית הספר החיטה, וביישוב בכלל, התקיים פאנל של מועמדים לראשות המועצה בפני תלמידי החטיבה הבוגרת (כיתות ז'-ח'). שלושת המועמדים, צחי ברוך, זיו דשא ואלי אבוטבול, הגיעו לבית הספר והשיבו על שאלות התלמידים שהוכנו מראש. פרטים על הפאנל ניתן למצוא בקישור הבא:

https://hachita.tik-tak.net/message-board/%D7%A4%D7%90%D7%A0%D7%9C-%D7%A2%D7%95%D7%A9%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%96%D7%A8%D7%97%D7%95%D7%AA/

הפאנל היווה הזדמנות נדירה לתלמידי כיתות ז'-ח' להתנסות בשיעור אמיתי באזרחות. תודה לכל המעורבים בדבר שטרחו ועמלו על מנת שהאירוע יצא אל הפועל!